У цьому огляді я пропоную свій суб’єктивний ТОП-5 російськомовних шахових книг для розвитку тактичної майстерності та комбінаційного зору, які має прочитати чи вирішити кожен шахіст-розрядник. Даний ТОП не претендує на винятковість та його, зрозуміло, можна доповнити та змінити. Вибір саме цієї п’ятірки обумовлений тим, що:

– книги легко читаються;

– вони містять добре систематизований матеріал;

– вони присутні в моїй шаховій бібліотеці (отже були ретельно вивчені або я періодично їх перечитую, використовую на заняттях);

Отже:

1. «Сборник шахматных комбинаций» С. Д. Іващенко

Ну, що тут скажеш? Чиста класика. Книга (на фото 2-е видання) є добіркою з 1100 діаграм, в яких за рівнями складності пропонується поставити мат в 1 або кілька ходів, виграти конкретну фігуру або знайти краще продовження. Збірка перевидавалася кілька разів (1-е видання – 1986 р.), на сторінках книги уважний читач зустріне достатньо помилок і недоліків, але навіть це не зменшує її величезну користь для шахістів масових розрядів. Відмінний варіант для самостійної роботи початківців. Наприкінці даються відповіді. До 2-го розряду включно.

 

2. «Жертва в шахматах» Л.А.Шамкович

У цій праці автор класифікує різні види шахових жертв («Переслідуюча жертва», «Гальмуюча жертва», «Стратегічна жертва», «Перешкоджаюча жертва», «Інтуїтивна жертва» тощо), розкриваючи закономірності нападу та захисту за допомогою вже старовинних, але яскравих прикладів. Здебільшого акцент робиться на вивченні так званих «реальних жертв», тобто жертв, які не пов’язані з форсованими варіантами і не ведуть до явної переваги або матового фіналу. Книга написана живою мовою, а приклади з неї не перевантажені громіздкими варіантами та розгалуженнями. Незважаючи на те, що книга видана у далекому 1971 році, вона не втратила своєї актуальності і сьогодні. Обов’язкова до читання шахістам від 2-го розряду до КМС (а може й вище)!

 

3. «Когда не жаль ферзя» Я.І. Нейштадт

Книга є доповненою і вдосконаленою версією більш відомої праці цього ж автора «Жертва ферзя» (1989 р.вид.). Як видно на фото, «Коли не шкода ферзя» – це навчальна антологія типових жертв найсильнішої шахової фігури! А що може бути більш незабутнім і знаковим для досвідченого гравця, ніж ефективна жертва ферзя для досягнення мети? Автор доповнив свою працю 1989 року свіжими прикладами та структурував розділи книги. Наприкінці читачеві пропонується вирішити 50 завдань самостійно. Ця книга, яка читається дуже легко і «смачно» без дошки, буде цікавою, зважаючи на тематику, без винятку всім любителям шахів. Якщо не вдасться знайти екземпляр на фото видавництва «Ріпол Класік» (тираж лише 5000 екз.), сміливо беріться за вивчення «Жертва ферзя», тираж якого в 20 разів більший.

 

4. «Энциклопедия шахматных комбинаций» Н.М. Калініченко

Любителі шахової літератури часто критикують автора за його зайву «плодючість», прагнення привласнити собі чужі праці та масу друкарських помилок у роботах. «Енциклопедія шахових комбінацій» теж не позбавлена огріхів. Наприклад, у першому розділі «Мат у 1 хід» Ви довго ламатимете голову над прикладом, який у результаті виявиться (судячи з відповідей)… двоходівкою. А досвідчений шахіст помітить, що чорні можуть продовжити опір на цілих три ходи! Але це поодинокий випадок та незначна дрібниця, з урахуванням того, що книга містить 4267 (!) позицій для самостійного вирішення. Усі позиції розміщені у двох величезних розділах «Основи тактики» та «Поглиблений курс шахової тактики». У свою чергу, кожен із розділів містить підрозділи, що відповідають назві певного тактичного елемента: від банальної «Зв’язки» до «Превентивної блокади». Автор чудово систематизував матеріал, включивши в енциклопедію відомі (і не зовсім) критичні фрагменти з практичних партій, навчальні та теоретичні позиції, а також етюди (до 2004 року). Це головна перевага цієї праці. Також величезний плюс ставлю за назву кожного розділу та підрозділу англійською мовою, що дуже полегшує роботу при підготовці до уроків з англомовною аудиторією. Якщо Ви не знали, як англійською звучить «Загроза як примус» або «Перекриття з метою вторгнення», швиденько відкрийте зміст «Енциклопедії шахових комбінацій». Без сумніву, це та книга, із запропонованої п’ятірки, яка буде корисна не тільки розрядникам, але і шахістам вищої кваліфікації, включаючи володарів вищого шахового звання.

 

5. «Последний шах» В.Л. Хенкин

На мою думку, вишенька на торті у запропонованій 5-ці. Як і “Коли не шкода ферзя” Нейштадта, “Останній шах” читається дуже легко і соковито. Автор сам у передмові рекомендує вивчити та вирішити всі приклади, читаючи книгу без дошки. Справді, це значно покращить Вашу здатність візуалізувати позиції. Книжка В.Л. Хенкіна є антологією матових комбінацій на шахівниці. «Оскільки всі фігури різняться між собою за далекобійністю та правилами пересування…, з метою систематизації матеріалу більше двохсот матових позицій розбиті на 14 розділів за формальною ознакою, тобто від числа та назви фігур, які безпосередньо беруть участь у створенні матових конструкцій.» Автор попереджає, що, звіряючи свої відповіді на вправи з рішеннями, не слід дивуватися, якщо не всі позиції мають єдине рішення і виграш досягається не лише за допомогою тактики, а й позиційними засобами. Кожна з позицій для самостійного рішення має короткий коментар чи симпатичну підказку, що додає книжці «жвавості». Однозначно, це одна з найкращих друкованих публікацій за всю історію шахів на цю тематику. Обов’язково до прочитання шахістам рівня КМС включно.

 

P.S. У топ не потрапили:

1. «Шахматный практикум» Я.І. Нейштадт

Чимось схожа з подачі матеріалу на «Останній шах» В.Хенкіна, те саме видавництво «Фізкультура та спорт». Містить близько 700 позицій самостійного рішення. Безперечна класика жанру. Досі не маю її у паперовому варіанті у власній бібліотеці, докладно не вивчав. Але читати та вирішувати – обов’язково!

2. «Вместе с гроссмейстерами» В.Горт, Г.Янса

Робота чехословацьких гросмейстерів по праву вважається першим тестом-підручником для визначення рівня гри. Але почавши працювати над завданнями і виявивши безліч помилок у діаграмах та відповідях, кинув це заняття. Рішення «дірявих» прикладів забирає багато часу та залишає почуття незадоволеності. Прочитавши відгуки на всіляких форумах, зрозумів, що мав рацію. І хоча позитивних відгуків про «Разом із гросмейстерами» набагато більше, краще взятися, наприклад, за тест-підручник І.Хмельницького «Шаховий іспит» такого самого формату. (Обидві книги містять приклади не тільки тактичної властивості, а й завдання з дебюту, ендшпілю, стратегії).

3. «Шахматный учебник тактики» Я.Сейраван

Найсвіжіша книга (2007 р. вид.) з усіх обговорюваних, але не вдалося отримати її паперовий варіант. Не читав, але обов’язково дістануся, т.к. “з-під пера” Сейравана – все чудово.